Polecany post

104. Książka: Banany i cytrusy, czyli leć do Afryki

wtorek, 15 marca 2016

67. Plemię NyangatomStyczeń, luty 2016


    Nyangatom to plemię liczące około 30 000 ludzi. Zamieszkuje południe Etiopii i Południowego Sudanu. Ludzie ci prowadzą koczowniczy tryb życia, przemieszczając się kilka razy w ciągu roku w różne miejsca. Głównie zajmują się hodowlą bydła, kóz i osłów. Znani są z tego, że chętnie sięgają po broń i prowadzą walki z innymi plemionami, głównie Dassanech, Surma i Turkana. Przybyli tutaj z północy i jako pierwsi w dolinie Omo zaczęli używać kałasznikowów. Złośliwie, przez inne plemiona nazywani są śmierdzielami. Mężczyźni robią sobie skaryfikacje na piersiach. Blizna oznacza zabitego człowieka. Rząd próbuje walczyć trochę z tym zwyczajem, żeby nie wzbudzać strachu wśród turystów, ale jak na razie z małym skutkiem. Natomiast, kobiety plemienia Nyangatom, znane są z tego, że noszą na szyjach olbrzymie ilości korali, których nigdy nie zdejmują. Czasem ozdoby ważą po 6-8 kilogramów. Dziewczynka dostaje od swojego ojca w młodym wieku swój pierwszy sznur z koralami, a potem z biegiem lat, korali przybywa na jej szyi, aż tworzy się niemal gorset.
    Podczas naszej wizyty w prowizorycznej wiosce mężczyzn nie było. Przyjęły nas kobiety i dzieci. Oto garść zdjęć. Miłego odbioru. :)
    Wracając już do samochodu zauważyłem pod jakąś wiatką dziewczynę, która zupełnie nie pasowała do swego plemienia. Może nie była jego członkinią?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz